Po pasaulį pasižvalgius: Velykų tradicijos svetur

Dažnas lietuvis stengiasi Velykas švęsti gimtinėje su artimiausiais žmonėmis, šeima bei gausybe gražuolių margučių. Tačiau šįkart pasmalsaukime, kaip Velykos švenčiamos kituose kraštuose – juk niekada nežinai, kur likimas verslų žmogų gali nublokšti!

Prancūzija
Prancūzija laikoma krikščionybės lopšiu, o per Velykas margučiai dalijami kiekvienam sutiktajam gatvėje. Tiesa, pastaruoju metu šalis velykmečiu tampa šokoladinių kiškučių, vištų, kiaušinių, žuvų bei varpų rojumi. Beje, prancūzai tiki, kad penktadienį prieš Velykas visi Velykų varpai skrenda į Vatikaną ir nešasi kančią bei sielvartą. Manoma, kad į Prancūziją jie grįžta Velykų sekmadienio rytą ir atneša daugybę šokolado bei kiaušinių.

Italija
Italijoje visi šeimos nariai privalo apsikeisti dovanomis, t. y. savo kurtais margučiais. Ruošiami specialūs pusryčiai, per kuriuos tiekiamas saliamis, kiaušiniai, specialus sūrio tortas ir tradicinis pyragas su migdolais bei vaisiais cukruje. Tiesa, pastaruoju metu margučius keičia šokoladukai.

Ispanija
Didžiuosiuose miestuose Velykos minimos itin iškilmingai. Senovinių brolijų nariai rengia įvairias procesijas, susijusias su Velykomis ir jų tradicijomis. Šios procesijos prasideda kiekvieną Velykų savaitės rytą, kai tik pasirodo pirmi saulės spinduliai. Palmių sekmadienį dauguma bažnyčių taip pat organizuoja procesijas, minėdamos Kristaus įžengimą į Jeruzalę. Šiose procesijose gali dalyvauti visi norintys, ne tik brolijų nariai. Vaikai rankose dažnai turi nedidelius, o suaugusieji – didžiulius palmių lapus ar alyvų šakas, pašventintas bažnyčioje. Ispanai ruošia tradicinį Velykų patiekalą – piene mirkytą keptą duoną, apibarstytą ruduoju cukrumi.

Graikija
Velykų šeštadienį pro salos gyventojų langus ir balkonus pasipila molinių indų kruša. Žmonės pro balkonus mėto vandens ar vyno sklidinus ąsočius. Tai savotiškos varžybos – didžiausius indus išmetę žmonės sulaukia daugiausia plojimų. Tikima, kad indų mėtymas neša laimę, o į užantį įsidėta šukė neš sėkmę visus ateinančius metus.

Čekija ir Slovakija
Šiose šalyse daugumą sudaro ortodoksai, tad čia švenčiama pavasario pradžios šventė. Velykų tradicijos geriausiai puoselėjamos kaimuose ir mažuose miestuose, o rankomis dažyti kiaušiniai yra pagrindinis simbolis. Velykų pirmadienį vaikinai simboliškai šakelėmis čaižo merginoms kojas. Tikima, kad tai turi suteikti sveikatos ir išsaugoti jaunystę. Nuplakta moteris kaip atleidimo ir dėkingumo ženklą vyrui duoda margutį. Na, o mainais į plakimą vakare moterys ant bet kurio vyro gali užpilti kibirą šalto vandens. Per Velykas taip pat rengiamas nacionalinis margučių konkursas Prahoje.

Vokietija ir Lenkija
Vokietijoje per Velykas ant medžių dažnai kabinami tušti marginti kiaušiniai. Lenkų pagrindinė tradicija – dalytis margučiais su kaimynais.

Norvegija ir Suomija
Norvegai per Velykas mėgsta ne tik slidinėti kalnuose ir marginti kiaušinius, bet ir narplioti painias žmogžudystes. Dauguma televizijos kanalų rodo detektyvines istorijas, laikraščiai bei žurnalai jas spausdina, o skaitytojai bando išsiaiškinti. Suomiams Velykos asocijuojasi su fejerverkais bei ugnies šou, kadaise turėjusiais gąsdinti piktąsias dvasias.

Airija ir Didžioji Britanija
Airių išskirtinė tradicija – šokiai iki paryčių, na, o britai kepa kryžiaus formos bandeles ir tarpusavyje keičiasi šokoladiniais kiaušiniais. Beje, Velykų stalui ruošiamas vaisinis pyragas su marcipanų sluoksniu. Taip pat būtina ant stalo padėti 11 baltų marcipaninių rutuliukų su kokosais – jie simbolizuoja 11 apaštalų. Anglijos kaimuose Velykos švenčiamos itin iškilmingai, bažnyčios puošiamos gyvomis gėlėmis. Beje, visose Anglijos grafystėse jau daugelį šimtmečių gyvuoja paprotys ridenti margučius nuo žole apaugusių šlaitų. Šias varžybas laimi dalyvis, kurio margutis nurieda toliausiai arba pataiko į vartelius iš dviejų kuolelių. Na, o Lankašyre tikima, kad velykinių kiaušinių lukštus būtina kruopščiai susmulkinti, nes kitaip juos pavogs raganos ir pasidarys valteles.

Naujoji Zelandija
Vietos gyventojai eina į bažnyčią visą savaitgalį, o parduotuvėse gausu įvairių margučių bei karštų kryžiaus formos bandelių. Puoselėdami tradicijas vaikai dažniausiai varžosi margučių medžioklės šventėje – turi rasti kuo daugiau paslėptų spalvotų kiaušinių.

Australija, JAV, Kanada
Australijoje taip pat dažomi margučiai. Viena iš neįprastų tradicijų – specialių bandelių, kuriose įspaustas kryžiaus ženklas, kepimas. JAV ir Kanadoje kiaušiniai dažomi Didžiojo šeštadienio vakarą. Dauguma šeimų Šiaurės Amerikoje sekmadienio rytą eina į bažnyčią, o vėliau švenčia. Beje, JAV pagrindinis Velykų atributas yra triušis. Tarp vaikų vyksta margučių medžioklės varžybos, o nugalėtojui tenka prizas – tam tikra pinigų suma.

Brazilija ir Kolumbija
Brazilijoje valgomi šokoladiniai kiaušiniai, tėvai dažnai rengia kiaušinių medžioklę savo vaikams. Kolumbijoje Velykos švenčiamos išties egzotiškai. Ant švenčių stalo puikuojasi iguanų arba vėžlių kiaušiniai, sriuba iš iguanų, troškinta kaimanų arba kapibarų (didžiausias pasaulyje graužikas) mėsa. Daugelis Kolumbijos gyventojų ištisas valandas keliauja tarpmiestiniais autobusais, kad praleistų Velykas su šeima.

Šaltinis: bznstart.lt

Komentarai

Kategorijos