Patyrusios freelancer'ės patarimai apie tai, nuo ko pradėti

Kadangi sulaukiau ne vieno skaitytojo klausimo „nuo ko pradėti?“ – bandau pasidalinti savo mintimis, bei patarimais. Tikiu kad šis įrašas nėra išbaigtas, kadangi rėmiausi tik savo, dar gana nedidele, patirtimi. Patarimai labiausiai tinka dizaineriui, tačiau esmė, manau, nesiskirtų pernelyg stipriai ir kitokiais darbais užsiimantiems laisvai samdomiems darbuotojams (angl. freelancers).
 
Tikrai yra ne vienas kelias, kaip tapti sėkmingu freelanceriu, greičiausiai kiekvieno„sėkmės istorija“ skirtųsi, be to ir kiekvieno freelancerio siekiamybės nėra vienodos. Tačiau kokie dalykai yra būtini, norint ramiai freelancinti? Aš išskirčiau keturis pagrindinius, kuriuos surašiau eilės tvarka (kadangi jei pradėsi nuo reputacijos, bet neturėsi nei portfolio, nei profesinių įgūdžių – vargu ar pasieksi gerų rezultatų):
 
Profesiniai įgūdžiai. Portfolio (darbų ryšulėlis). Žinomumas (kad užsakovai tave rastų). Reputacija
 
Profesiniais įgūdžiais vadinu tavo dizaino (programavimo, rašymo, ar kt.) sugebėjimus. Kuo geriau esi susipažinęs su darbinėmis programomis, kuo daugiau skirtingų darbų esi bandęs atlikti (nesvarbu kad ne užsakovui, o savarankiškai), kuo daugiau skirtingų kitų kolegų darbų matei, analizavai – tuo esi profesionalesnis. Praktikos niekada nebus per daug, greičiausiai mokysiesi visą gyvenimą, tačiau prieš imdamasis realių užsakymų turėtum suprasti, kad gali nebebūti laiko gilintis į failo paruošimo spaudai niuansus, kai sutiksi atlikti užsakymą, todėl jei ketini tuo užsiimti – domėkis, skaityk, rink informaciją kad nereikėtų blaškytis ir galėtum dirbti sklandžiai. Aš rekomenduoju išbandyti viską ką įmanoma – niekad nežinai kokio užsakymo gali sulaukti, be to nepabandęs net nesužinosi kokie darbai tau bus mieliausi, ir kam esi gabiausias. Praktikuodamasis savarankiškai pradėsi orientuotis ir kiek laiko kokiam darbui tau gali reikėti – tai dar vienas svarbus niuansas, nes klientas paklaus per kiek laiko atliksi jo užsakymą, atsižvelgdamas į laiko apimtis galėsi lengviau paskaičiuoti ir atlygį.
 
Portfolio – tai tavo vizitinė kortelė. Kaupk savo darbus, rūšiuok, atrink geriausius – kai matysi, kad esi pasiruošęs imtis rimtų darbų, ir jau turi ką parodyti – tie darbai apibūdins tave kaip profesionalą. Visada sakau: geriau mažiau, bet kokybiškai – kalbant apie portfolio tai ypatingai svarbu. Vienas netikęs darbas gali sugadinti visą gerą įvaizdį – niekad nežinai kurį būtent darbą pirmiausia pasirinks apžiūrėti užklydęs potencialus užsakovas, ir jei tai bus nekokybiškas, silpnas darbas – jis gali apsisukt ir išeit. Be to – siūlau turėti kuo skirtingesnių darbų stilistiškai. Be abejonės, dizaineriui svarbu turėti savo stilių, tačiau visi darbai negali būti „ant vieno kurpaliaus“, juolab kad ir užsakymai būna labai įvairūs – kartais pagrindinis kriterijus bus solidumas, kitąkart – žaismingumas, jaunatviškumas, patikimumas, minimalizmas ir t.t. Turi sugebėti prisitaikyti, ir bus labai gerai, jei šis tavo sugebėjimas atsispindės darbuose.
 
Savo žinomumu gali rūpintis daugybe būdų – reklamuodamas savo paslaugų tinklalapį, rašydamas asmeninį tinklaraštį, aktyviai dalyvaudamas diskusijų forumuose. Dizaineriai renkasi daugybėje įvairių portalų, kai kuriuose jie dalyvauja konkursuose, kituose – parduoda darbus, trečiuose – vertina vieni kitų galerijas ir skelbia savo naujausius darbus.
 
Štai keletas populiariausių pasaulyje projektų, kur sutiksi daug kolegų bendraminčių.
 
Portalas logotipų kūrėjams. Galima parduoti nepanaudotus logotipus, tiesiog juos demonstruoti, vertinti bei komentuoti kolegų darbus: http://logopond.com/
 
Dizaino konkursų projektas: http://99designs.com/
 
Daugybę meno šakų aprėpiantis portalas – kelk savo darbus, vertink kitus, komentuok: http://www.behance.net/
 
Dar vienas daugybę meno šakų aprėpiantis portalas – kelk savo darbus, vertink kitus, komentuok: http://www.deviantart.com/
 
Reputacija yra labai svarbi, norint tapti sėkmingu freelanceriu, pas kurį klientai sugrįžta dar ir dar, rekomenduoja jį kitiems, visada gerai atsiliepia. Apie tai, kaip užsitarnauti gerą reputaciją, gali paskaityti seniau parašytame straipsnyje. Taip pat siūlau paskaityti ir apie tai, kaip įvykdyti įsipareigojimus laiku.
 
Daugiau straipsnių ieškokite http://www.laimeskudikis.lt
 
Šaltinis: bznstart.lt

Komentarai (1)

Tomas 2013-09-16 10:08
Atsimenu uvo geri laikai kai užsidirbdavau papildomai freelancindamas įvairiuose darbo skelbimų portaluose (Lingjob ir t.t.) :)

Kategorijos