Verslumas nėra įgimtas - jo išmokstama!

Pirmasis į Lietuvą atvežęs trispalves automobilių vėliavėles. Pradėjęs verslą Lietuvoje, o šiuo metu verslą vysto Londone. Pokalbis su Lietuvoje gyvavusių įmonių – UAB „247“, VšĮ „Show centras“ ir UAB „Vaiduokliai“ – savininku, šiuo metu Londone gyvuojančios rinkodaros ir viešųjų ryšių agentūros „Intromarked Ltd“, kurios prekės ženklas „Major Planet“, savininku, Lietuvos komercijos rūmų Jungtinėje Karalystėje prezidentu Mariumi Bružu.

Koks buvo Jūsų pirmasis „verslas“?
 
Būdamas 13–14 metų, autobusų stotyje pardavinėjau laikraščius. Labai didžiavausi savo „atradimu“, nes sugalvojau, kad laikraščius galima ne tik nešioti tarp žmonių, kurie vis dar laukia, bet įlipti į autobusą prieš pat jam išvažiuojant ir parduoti jau sėdintiems keleiviams. Tai buvo tikrai puiki mintis ir dabar, pažvelgęs į praeitį, manau, kad tai buvo pati tikslingiausia vieta. Tiesa, atsirado mano konkurentas, toks pagyvenęs vyrukas, kuris nusižiūrėjo mano idėją ir mums teko konkuruoti. Buvau vienas iš kelių laikraščių pardavėjų, kuriems „Lietuvos rytas“ patikėjo specialaus leidinio platinimą popiežiaus vizito Lietuvoje metu.
 
Lietuvoje trejus metus rengėte blogiausių popmuzikos atlikėjų apdovanojimus „Bambukas“. Ar mintis kilo iš nemeilės popmuzikai?
 
Tikrai ne. Tuo metu aš dirbau radijo stotyje M-1. Turėjau ryšių su atlikėjais ir „Bambukas“ buvo sugalvotas kaip projektas, turėjęs pristatyti naują, jaunimui skirtą žurnalą. Tačiau gerai viską apskaičiavę supratome, kad ne taip paprasta pradėti leisti naują leidinį ir atsisakėme šios minties, bet renginio idėją nutarėme pasilikti ir įgyvendinti. 
 
Pirmasis į Lietuvą atvežėte trispalves automobilių vėliavėles. Esate krepšinio fanas, puošiantis jomis savo automobilį?
 
Pirmąją automobilio vėliavėlę pamačiau Londone ir nupirkau broliui dovanų. Po mėnesio pagalvojau, kad artėja pasaulio krepšinio čempionatas, tereikia pakeisti vėliavėlės spalvas. Visuomenei reikėjo pristatyti naują produktą, todėl važinėdavau ir su keturiomis ar šešiomis ant savo automobilio, nors būtų užtekę ir vienos, nes susidomėjimas buvo labai didelis. Man labiau patinka futbolas, tačiau kuomet krepšinį žaidžia Lietuvos rinktinė, varžybas stengiuosi pasižiūrėti. 
 
Prekiavote vokiškų automobilių aksesuarais. Pats vairuojate vokišką automobilį?
 
Vairavau. Šiuo metu nevairuoju jokio automobilio, išskyrus nuomojamus, bet iš vokiškų turėjau „Opel Kadett“ ir BMW.
 
Kodėl išvykote į Didžiąją Britaniją?
 
Buvo dvi pagrindinės priežastys: pirmoji – didesnių galimybių ieškojimas, nes mačiau, kad su lietuviškais projektais dėl rinkos galimybių ribotumo toli nenueisiu. Ieškojau didesnės rinkos savo idėjoms ir planams įgyvendinti. Žvelgdamas į Londono rinką, mačiau, kad perspektyvos ten yra kur kas didesnės. Viliojo nežinomybė išbandyti savo jėgas platesnėje rinkoje. Antroji priežastis – meilė. Londone gyveno mano draugė – dabartinė žmona.
 
Kas atsitiko Jūsų verslui Lietuvoje, išvykus į Angliją?
 
Verslas dar kurį laiko gyvavo, bet labai trumpai, nes išvykau prieš pat krizę ir vis dar pagalvoju, kaip viskas būtų susiklostę, jeigu būčiau likęs Lietuvoje. 
 
Tai vis dėlto kaip viskas būtų susiklostę?
 
Manau, kad būčiau išgyvenęs krizę, nes buvo įdirbis, geri kontaktai, patikimi klientai. Turiu priežasčių galvoti, kad viskas būtų sėkmingai tęsęsi, gal tiktai mažesniais „apsisukimais“. Buvo viskas, ko reikėjo. 
 
Anglijoje įkūrėte panašų verslą į kadaise turėtą Lietuvoje. Kur reklamos agentūrai „kvėpuoti“ lengviau?
 
Žiūrint į tą rinką, kurioje esi įsteigęs įmonę, Lietuvoje yra lengviau pradžioje. Rasti pažįstamo pažįstamą, kuris priiminėja sprendimus, yra daug trumpesnis kelias negu Londone. Lietuvių klientų Londone rasti taip pat nesunku, nes supranti jų mentalitetą ir poreikius. Moki jiems parduoti, nes tai esi daręs Lietuvoje. Su britais yra kiek kitaip, bet tai daugiau kultūriniai skirtumai ir tradicijos, tiesiog reikia perprasti sistemą. Tikslingų kontaktų paieškos užtrunka ilgiau, bet kai jau randi tą kontaktą – galimybės atsiveria daug didesnės nei Lietuvoje.
 
Kaip manote, Jūsų verslumas – įgimtas ar įgytas?
 
Tikrai įgytas ir net neabejoju, kad jį gali įgyti kiekvienas, kuris nori ir siekia turėti savo verslą. Jeigu verslumas yra įgimtas, kai kurių rezultatų pasiekiama greičiau, nes tau tiesiog sekasi. O kai verslumas yra įgytas, reikia įkopti į daugiau kalnų, patirti daugiau nuopuolių, bet vis tiek gali pasiekti tą patį tikslą. Tiesiog reikia įdėti daugiau darbo ir pastangų. 
 
Šaltinis: bznstart.lt

Komentarai

Kategorijos