Kuo patraukli Baltarusija?
|
Tarptautinėje ekonomikos praktikoje lengvatinio režimo įvedimas tam tikrose nustatytose valstybių teritorijose vis labiau populiarėja. Jungtinių Tautų Organizacijos duomenimis, prieš penkerius metus
120-yje pasaulio šalių buvo apie 3 tūkstančius išskirtinių ekonominių zonų, o jose – 50 milijonų darbo vietų. Šiose zonose eksportuojamos produkcijos vertė buvo apie 600 milijardų JAV dolerių.
Užsienio investicijų pritraukimą lemia daugelis faktorių: bendra šalies infrastruktūra, bendra teisinė aplinka, specializuota ir ūkio šakai pritaikyta infrastruktūra, įstatymų galią turinti bazė, reglamentuojanti konkrečios ūkio šakos veiklą, žmogiškųjų išteklių pasiūla ir dar daugelis kitų faktorių. Be to, labai svarbus rodiklis – šalies bendrojo vidaus produkto pokyčių tendencijos, lemiančios šalies ekonomikos kilimą ar smukimą.
Daugelyje Europos šalių priimti specialūs laisvųjų ekonominių zonų (LEZ) įstatymai. Kai kuriose valstybėse – dažniausiai Rytų Europos šalyse – netgi sukurtos specialios LEZ teisės sistemos. Nuolatiniams LEZ gyventojams suteikiamų mokesčių lengvatų mastas skirtingose šalyse iš esmės skiriasi. Didžiausius nuolaidų paketus siūlo tos šalys, kurios nepriklauso Europos Sąjungai, pavyzdžiui, Rusija, Baltarusija.
Baltarusijoje šiuo metu veikia šešios laisvosios ekonominės zonos. Vyriausybės nutarimu patvirtinti kiekvienos šioje šalyje veikiančios LEZ nuostatai – juose sukonkretintos lengvatos, suteikiamos nuolatiniams šių zonų gyventojams.
Kiekvieno investuotojo, norinčio patekti į LEZ Baltarusijoje, laukia griežtas zonos administracijos įvertinimas – vertinamas ne tik investicijų dydis, bet ir būtinybė sukurti tinkamą infrastruktūrą, kad investuotojas galėtų laisvai dirbti konkrečioje srityje. Nors visose LEZ Baltarusijoje taikomos labai panašios veiklos sąlygos, pasitaiko ir išimčių. Pavyzdžiui, laisvojoje ekonominėje zonoje „Brest“ griežtai draudžiama užsiimti lošimais, o „Minsk“, „Vitebsk“ ir „Gomel-Raton“ – viešojo maitinimo ir mažmeninės prekybos veikla. Be to, norint eksportuoti savo prekes ir paslaugas, laisvosiose ekonominėse zonose „Mogilev“ ir „Grodnoinvest“ taikomos išskirtinės Baltarusijos vyriausybės patvirtintos taisyklės.
Kiekviena Baltarusijoje veikianti LEZ turi savo administraciją. Ekspertų duomenimis, kiekvienas narys, prisidėjęs prie laisvosios ekonominės zonos Baltarusijoje, sutaupo apie 40 procentų mokesčių. Tuo jau yra pasinaudoję daugiau kaip 300 užsienio investuotojų. Koncerno SBA strateginės plėtros viceprezidento Egidijaus Valentinavičiaus teigimu, kompanija nusprendė statyti koncerną Baltarusijoje, nes turėjo tikslą sustiprinti pozicijas Rytų rinkose, kur, didėjant gyventojų perkamajai galiai, matosi nemažas augimo potencialas.
„Siekiame ieškoti naujų verslo galimybių ten, kur matome didelį neišnaudotą potencialą. Gerą žaliavos bazę ir senas baldžių tradicijas turinti Baltarusija priklauso bendrai Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano Muitų sąjungai. Tai leis mūsų gamyklos produkcijai būti konkurencingesnei Nepriklausomų Valstybių Sandraugos šalyse, – sakė jis. – Nors Baltarusijoje yra nestabili nacionalinė valiuta, mes turime galimybę eksportuoti į Rusiją be muitų, be to, Baltarusijoje užtikrinta žaliavų bazė.“
|
Komentarai
Kategorijos
Daugiausia komentuojami
- Prostitucija: pramoga ar būdas užsidirbti?
- Pažintis dirbant Palangos bare lėmė verslo sėkmę
- Geidžiamiausių verslininkų indeksas
- Kaip gimė „Coca-Cola“ pavadinimas?
- Egzotinių kiaušinių verslas
- Laimi ne stipriausi ir ne protingiausi, o tie, kurie prisitaiko prie naujovių
- Malonaus skonio beieškant: kada kava skani tik su cukrumi?
- Nuostabios darbo sąlygos Silicio Slėnyje
- Didžiausios verslo aferos
- Kaip atskirti originalius kvepalus nuo klastotės?