RSS - gelbėjimosi ratas informacijos liūne?

Pražiopsota įstatymo pataisa? Kolega tikrai pasius! Mėgstamo tinklaraščio įrašas, nubėgęs į archyvą? Vėl pusvalandį teks ieškoti naujausio neskaityto... Sugadinta nauja šukuosena. Ir kas galėjo patikėti, kad šiandien lis? Daugumos šių gyvenimiškų situacijų galima išvengti tinkamai pasinaudojus naujienų prenumerata – RSS. Apie tai kalbamės su Vilniaus universiteto dėstytoju Džiugu Paršoniu, dažnai vadinamu tiesiog technologijų guru!

– Kas yra RSS?
 
– RSS yra „Really Simple Sindycation“, lietuviškai, – naujienų prenumerata. „Google Reader“ yra vienas populiariausių RSS skaitymo įrankių, kuriuo labai lengva naudotis, tereikia turėti „Google“ naudotojo sąskaitą („Gmail“), ji yra nemokama. Dažniausiai turime ne vieną mėgstamą puslapį ar tinklaraštį ir fiziškai kasdien visus juos peržiūrėti pritrūktų laiko. Be to, ne visi jie ir atnaujinami kasdien, pavyzdžiui, papildomi įrašais tik kartą per savaitę. Norint taupyti laiką ir užsisakoma naujienų prenumerata, kurią galite konfigūruoti taip, kaip norite. Tarkime, dirbate energetikos srityje, tad iš reikalingų valstybės įmonių, naujienų agentūrų ir panašiai užsiprenumeruojate su energetika susijusių naujienų srautą.
 
– Kuo skiriasi RSS nuo naujienlaiškio?
 
– RSS jūs susikonfigūruojate patys: pasirenkate informacijos šaltinius, juose esančias kategorijas. Žodžiu – tik tai, kas jus iš tiesų domina. Naujienlaiškis užsakomas kiek kitaip: dažniausiai sutikimą gauti naujienas patvirtinate/užsakote įrašydami savo elektroninio pašto adresą į tam skirtą vietą. Tuomet gaunate redaktoriaus sudarytą laišką, kuriame yra visos, redaktoriaus manymu, svarbios dienos/savaitės/mėnesio naujienos, bet jos gali visiškai mūsų nedominti, tad mes vėl gaišime laiką peržiūrėdami laiško turinį ir ieškodami tik mums naudingos informacijos. 
 
– Kokie technologijos minusai ir pliusai?
 
– Taip, iš tiesų yra minusų ir tai susiję ir su lietuvių mentalitetu. Dažnas pilietis seka daug įvairių tinklalapių bei tinklaraščių naujienų įvairiomis temomis, visas jas prenumeruojant per dieną gali susidaryti šimtai žinučių. Problema yra ne tik didžiulis specializuotos informacijos srautas, bet ir tai, kad lietuviai mano, esą būtina peržvelgti žinutės turinį, negi neskaitęs ištrinsi ar paliksi kaip sąžinės priekaištą. Mano siūlymas – palikti, nes ateityje ši specializuota, individualizuota duomenų bazė gali praversti. Kitas minusas yra tai, kad naujienų sraute matome tik antraštę ir įvadinę pastraipą, tad mums reikia spragtelėti pelyte ant straipsnio arba ant nuorodos į šaltinį, kad galėtume perskaityti visą tekstą. Na, o pranašumai, kaip jau ir minėjau, pirmiausia yra greitis, nes gauname naujieną praktiškai realiuoju jos pasirodymo metu, bei laiko taupymas. Prenumeruodamas energetikos srities naujienas, tarkim, puslapyje kaveikiavaldzia.lt, daug greičiau rasi reikiamo Seimo nario kalbą kokio nors įstatymo pataisos klausimu. Žinoma, galima tą patį daryti ir per paieškos svetaines, tačiau tam prireiks ne vienos valandos, o gal net pusiaudienio.
 
– Ar Lietuvoje yra daug RSS prenumeratorių?
 
– Manau, yra apie 100 000 vartotojų. „Google Reader“ teikia statistiką, kiek turi RSS prenumeratorių, tačiau reikia nepamiršti, kad yra ir kitų RSS prenumeravimo programų, pavyzdžiui, „Awasu“, „FeedDemon“, „Feedreader“, „Newz Crawler“, „RSS Reader“, „Sharp Reader“. RSS skaitytuvo pasirinkimas priklauso tik nuo jūsų poreikių, nes visų jų veikimo principas yra vienodas. Žinoma, su kokio nors socialinio tinklo naudotojų skaičiumi RSS nepalyginsi, tačiau 100 000 prenumeratorių Lietuvai – didelis rodiklis, tuo labiau kad ši technologija retai minima ir be reikalo pamirštama.
 
– Taigi, ar verta verslininkui susikonfigūruoti ir užsiprenumeruoti RSS?
 
– Be abejonės! Naudojantis RSS galima sukaupti itin siauros srities asmeninę duomenų bazę. Kaip ir minėjau, nebūtina skaityti visų pranešimų, palikite juos ateičiai. Prireikus galėsite savo naujienose atlikti paiešką ir palyginti, pavyzdžiui, pastarųjų metų dominančios rinkos pokyčius. Taip sutaupysite daug laiko, užuot naršę po įvairius tinklalapius ar naudojęsi paieškos sistemomis. Naujienas gausite realiuoju laiku. Nereikės tikrinti visų jus dominančių svetainių tinklalapių ir ieškoti naujausių žinučių ar dominančios tematikos pranešimų. Tikrai rekomenduoju naudotis RSS ne tik verslininkams, žurnalistams, bet ir visiems, kurie nori ne tik neatsilikti nuo naujienų pulso, bet ir taupyti laiką.
 
Naujausiose interneto naršyklėse dažniausiai jau būna integruoti RSS skaitytuvai, tačiau, jeigu pageidaujate, galite atsisiųsti ir atskirą specialią programą. Apie tai, kaip naudotis RSS skaitytuvais, kaip atsisakyti prenumeratos, plačiau skaitykite savo pasirinkto skaitytuvo pagalbos vadove. Šį kartą „bzn start“ aprašo naujienų prenumeratos žingsnius naudojantis „Google Reader“:
 
1. Įsitikinkite, kad jūsų naršyklė palaiko „Java Script“.
2. Prisijunkite prie „Google“ asmeninės elektroninio pašto paskyros.
3. Įeikite į „Google Reader“, spauskite „Add subscription“ ir įterpkite nukopijuotą RSS adresą (tą, kuris jus domina).
4. Spauskite „Add“.
 
Naršyklė „Safari“ 
 
Naršyti internete naudojant naršyklę „Safari“ ir norint prenumeruoti RSS per „Google Reader“, reikia parsisiųsti „Reader Notifier“ ir įklijuoti į „Applications“ direktoriją. Aktyvavus maža programos piktograma atsiras užduočių juostoje. Skiltyje „Preferencies“ įveskite savo „Google Reader“ naudotojo vardą ir slaptažodį. Tuomet „Safari“ nustatymuose turite šią programą pasirinkti numatytąja. Spaudžiate „Select…“ ir direktorijoje „Applications“ pasirenkate „Reader Notifier“. Paleiskite iš naujo „Safari“ ir nuo šiol „Safari“ adreso laukelyje paspaudę RSS nuorodą būsite įkelti į asmeninę „Google Reader“ paskyrą. 
 
„Internet Explorer“, „Firefox“ 
 
RSS ikona būna adreso eilutės pabaigoje („Firefox“) arba prie „Home“ mygtuko („Internet Explorer“). Naudojantis šiomis naršyklėmis reikia paspausti ant RSS ikonos ir pasirinkti norimą prenumeratą. Spaudžiate „Google“ direktoriją, į kur keliaus prenumerata, tuomet spaudžiate „Subscribe to this feed“ arba „Subscribe Now“. Patvirtinate savo pasirinkimą paspausdami „OK“ arba „Add“. 
 
„Opera“
 
Naršyklėje „Opera“ naujienų prenumerata yra adreso eilutės dešiniajame krašte (RSS ikona). Priešingai nei kitos naršyklės, „Opera“ neleidžia pasirinkti prenumeratos vietos. Norėdami tęsti prenumeratą, spaudžiame ant RSS ikonos, paskui renkamės „Subscribe“. Matomas vaizdas labai panašus į daugumos pašto programų. Pateikiama dalis straipsnio su nuoroda į visą pranešimą. Išjungus šį langą savo prenumeratą galima rasti paspaudžiant „News“ meniu punktą „Opera“ programoje. 
 
 
Šaltinis: bznstart.lt

Komentarai

Kategorijos